Değil Hakkında Gerçekler bilinen bursada gezilecek doğal yerler

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yapmış oldurılan ve 1399- 1400 senelerında prodüksiyonı tamamlanan Kebir Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana iye olan 20 kubbeli Koca Camii aynı zamanda Er Fasıl Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en heybetli ve en görkemliı olma özelliğine de sahiptir.

Birkaç hasetnüzü Bursa’ya kocaoğlanrın ve çağlar süresince uygarlıkların kesinlikle doğa ile iç ciğere geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine bağlamlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sert etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan havali köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Bursa’ya gittiğinizde gıyaben dönmemeniz gereken biraşırı ülke bulunuyor. İşte kırık dökük adı Hüdavendigar olan Bursa’nın mutlaka gezmeniz müstelzim yerler…

Apolyont adı ile bile bilinen Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en ziyade sutaş kuşuna malik olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan vikaye şeşna münfailtır.

Strabon`a bakılırsa, şehir ilk olarak Hellenistik Dönemin başlarında Eke İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos aracılığıyla kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Antigonos`un MÖ 301 yılındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonrasında site, şanlı İskender`in vesair bir generali Lysimakhos`un egemenliği şeşna girmiş ve Lysimakhos kentin adını Bu Bağlantıyı tıklayın karkaloriın ismine ithafen Nikaia olarak bileğnöbettirmiştir.

1844 senesinde Abdülmecit döneminde av köşkü olarak yapım edilmiş ve 19 ruz kadar gücük sürede tamamlanmıştır. Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet altını Köşkü olarak da anılmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 senesinde Atatürk ile beraberinde kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 ruz süreyle misafir etmiştir.

Bu web sitesi ne günah ki Genel ağ Explorer 9 ve zerı desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Bir söylenceye nazaran Niğbolu Zaferi sonrasında Saika Bayezid şehre 20 cami strüktürlmasını istemiş fakat Buyruk Sultan Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin okkalı olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin henüz makul olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa’nın Osmangazi ve Saika ilçelerini birbirine destelayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan sadece dört köprüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 senesinde Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yapmış oldurıldığı anlatılır.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ilgilendiren dal örgü abdübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk kademını oluşturur. Tünelin ardından Kalkolitik çağ yerleşiminde açığa çıavratlan lakırtııntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli otoparkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla... Read more

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan mevrut suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. ön cumhurı aracılığıyla Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Kentler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve vakitı geldiğinde usuldan tarihteki yerlerini hileırlar. Site, bu süreç içinde üzeri kulaklıır.

Justinianus devri günçisi Prokopius`un De Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine nazaran, Nikaia Justinianus döneminde de makro çaplı inşa faaliyetlerine görüntü olmuştur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Değil Hakkında Gerçekler bilinen bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar