Hakkında bursada gezilecek doğal yerler

Saika Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yapmış oldurılan ve 1399- 1400 yıllarında inşaı tamamlanan Yüce Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana malik olan 20 kubbeli Kebir Camii aynı zamanda Erken çağ Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en kocaman ve en görkemliı olma özelliğine bile sahiptir.

Birkaç gününüzü Bursa’ya ayırın ve çağlar boyunca uygarlıkların nasıl huy ile iç ciğere geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine rabıtalı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki yalçın etekler ile vadilerin beyninde kesifışıp artan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Bithynia bölgesinin antika dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin yaklaşık 80 kilometre kuzeydoğusunda, çağcıl İznik kazasının bulunduğu alanda alan allıkır. Kent, İznik Gölü’nün şark kıyısında konumlandırılmıştır.

Bursa şehir merkezine yaklaşan bir noktada; Uluabat Gölü’ne vekil doğallık bir terasın üzerinde bulunan tarihevveliyat höyükteki ilk iskân MÖ 6350 senelerında kellelamakta ve MÖ 5500 yıllara denli layenkati olarak devam etmektedir.

Her iki yönden girizgâhi bulunan In, girizgâhlerinin güç olması haysiyetiyle turizme kapalı olmakla bu arada meraklı kepezcı ve mağara bulucular tarafından tercih edilmektedir. İçinden... Read more

Antigonos`un MÖ 301 yılındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonra şehir, Yüce İskender`in sair bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karısının ismine ithafen Nikaia olarak değmeslektirmiştir.

1844 senesinde Kulülmecit döneminde av köşkü olarak yapım edilmiş ve 19 zaman üzere gücük sürede tamamlanmıştır. Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet altını Köşkü olarak da hatıralmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ile bile kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 gündüz süreyle mihman etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler kellelığıyla sizin bağırsakin, dört bir katı tarihi, doğhile ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 tane günübirlik yolculuk rotası belirledik.

DOĞKızıl GÜZELLİKLER Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre cisim koskocamanliği ile Türkiye’nin en kocaman ağyaraydı.

Bursa’nın Osmangazi ve Saika ilçelerini birbirine destelayan Irgandı Köprüsü, dünyada benzeri olan yalnızca dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 senesinde Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin aracılığıyla mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı anlatılır.

Antika çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa dâhilin,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve iyi yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile limit komşusu olan bu site, Kroisos’a karşı savaşçı Prusias aracılığıyla kurulmuşdolaşma” der.

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla... Read more

Yeşil Camii’nin güneyinde mevcut Yeşil Türbe, Saika Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed aracılığıyla 824H. (1421) yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Uslu’dır

Kentler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve vakitı ulaştığında usuldan tarihteki yerlerini alırlar. Kent, bu süreç süresince tanıtma kartı kazanır.

Bursa’yı farklı açılardan bileğerlendirerek bir seçki yaptık. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, gelişigüzel birçokamaklarınızda Bu linkte evet da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans olabilir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar