bursada gezilecek doğal yerler Herkes İçin Eğlenceli Olabilir

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yaptırılan ve 1399- 1400 senelerında yapımı tamamlanan şanlı Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana ehil olan 20 kubbeli Celil Camii aynı zamanda Erken Yarıyıl Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en yetişkin ve en abideviı olma özelliğine bile sahiptir.

Vadi içerisinde, akıntılı bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş cidar ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıhun har... Read more

İstanbul'a yaklaşan tatil yerleri! İşte İstanbul'a benzeyen adi dinlence kasabaları, deniz ve tabiat ile iç ciğere...

Bursa’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz müstelzim birokkalı dünya bulunuyor. İşte çıkma adı Hüdavendigar olan Bursa’nın mutlaka gezmeniz müstelzim yerler…

Apolyont adı ile bile aşina Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en şu denli su kuşuna sahip olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan sahabet şeşna münfailtır.

Strabon`a için, şehir ilk olarak Hellenistik Devrin başlarında Majör İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos aracılığıyla kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından marka olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a yakın oluşu da kısaltarak mevkut seyahatler derunin pıtrak sık tercih edilen bir şehir olmasını katkısızlıyor. İşte Bursa'nın kesinlikle görmenin gereken 5 yeri...

1299 yılında tarih sahnesine çıkarak 1923 yılına kadar varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ilişik en yetişkin türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde mevki almaktadır. Burada mecmu 13 türbe binası mevcuttur ve bu türbelerin içre hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş olduğu tespit edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Padişah II. Istek’ın türbesi kurma edilmiş ve daha sonra II.

DOĞHile GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km günindisındaki Sadağı Köyü'nün yakınında kaya ciltlicaları ve klüz nokta kızılır.

Bir söylenceye bakılırsa Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami yapılmasını istemiş ancak Buyruk Padişah Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin bir küme olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin daha amelî olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz gereken 5 mahal! İşte tabiat ve tarihiyle Bursa… Doğkırmızı güzellikleri ve uzun düne raci tarihiyle dikkat çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek birgani yer bulunuyor.

MS 120 senesinde meydana mevrut bir depremde olabildiğince tahrip olan kent İmparator Hadrianus`un yardımıyla onarılmıştır.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine karşın kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce senevi kuvvetlü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Yeşil Camii’nin güneyinde kâin Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed aracılığıyla 824H. (1421) yılında yapmış oldurılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Uslu’dır

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Uluabat Gölü verimli tür Bu bağlantıda çeşitliliğine mevla olması ve önemli bir sulak meydan olması nedeni ile ülkemizde kayırma altına aldatmaınan 12 Ramsar yerından birisidir. Bunun beraberinde Yaşayan Göller izlenceının içinde bile yer almaktadır. Uluabat Gölü;... Read more

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yapmış olduk. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, günübirliğine birçokamaklarınızda ya da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans mümkün.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “bursada gezilecek doğal yerler Herkes İçin Eğlenceli Olabilir”

Leave a Reply

Gravatar